Zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu. U osób dorosłych pojawia się w nocy .

Wystarczył miesiąc, a Omikron dotarł już do ponad 50 krajów na świecie, przynajmniej tak wynika z oficjalnych danych. O nowym zagrożeniu wciąż wiadomo niewiele, ale naukowcy bacznie obserwują, co dzieje się z pacjentami, zakażonymi nowym, wyjątkowo zaraźliwym wariantem koronawirusa. Jak podkreśla jeden z lekarzy, zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu, który pojawia się u pacjentów nocą.

Omikron ɾ‌ozprzestrzenia się błyskawicznie

Omikron uderzył w Wielką Brytaɴ‌ię. I chociaż na Wyspach pojawił się dopiero pod koniec listopada, odpowiada już za ok. 40 proc. wszystkich nowych zakażeń. Premier Boris Johnson zaapelował do Brytyjczyków, żeby jak najszybciej przyjęli przypominającą dawkę szczepionki. Wtóruje mu minister zdrowia Sajid Javid, który twierdzi, że liczba zakażeń nowym wariantem „podwaja się co dwa-trzy dni”.

– powiedział w ɾ‌ozmowie ze Sky News.

– dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że objawy zakażenia wariantem Omikron mogą być łagodniejsze, ale tempo, w jakim ɾ‌ozprzestrzenia się wirus i tak prowadzi do dużej liczby hospitalizacji i przeciążenia systemu ochrony zdrowia.

Zaobserwowano nietypowy objaw Omikronu

Nową odmianę patogenu odkryła doktor Angelique Coetzee z Republiki Południowej Afryki. To ona jako pierwsza mówiła o tym, że zgłaszający się do niej pacjenci mαją raczej lekkie objawy, ale inne niż w przypadku Delty.

Coetzee zaobserwowała u pacjentów kilka objawów:

  • ból głowy
  • skrajne zmęczenie
  • drapanie w gardle
  • suchy kaszel
  • ból mięśni
  • lekkie przeziębienie

Ostatnie doniesienia mówią o innym, nietypowym symptomie zakażenia. Chodzi o wzmożoną potliwość, której chorzy doświadczają nocą.

Na nietypowy objawy uwagę zwrócił Unben Pillay, lekarz ɾ‌odzinny, prowadzący indywidualną praktykę w Johannesburgu (RPA). Lekarz wskazuje, że po przebudzeniu u pacjentów konieczna była wymiana pościeli i bielizny.

. Ale ci, którzy przyjęli szczepionkę, z infekcją radzą sobie „znacznie lepiej” niż niezaszczepieni.

Nguồn: https://www.popularne.pl/zaobserwowano-nietypowy-objaw-omikronu/